Ekologiska produkter för jordbrukets behov

Cauco Oy – Berättelsen

Företagsnamnet ”Cauco” kommer från tanken att även oväntade saker kan styras på avstånd idag. Med hjälp av internet är det möjligt att övervaka hemmets temperatur även från andra sidan världen. Namnet ska uttalas på samma sätt på alla språk, på finskt vis, ”Kauko.”

Företaget – Cauco Oy

Cauco Oy grundades sommaren 2016 för att ge kunderna tillgång till fördelarna med sakernas internet (IoT). Den nya, växande branschen erbjuder många intressanta möjligheter för att förenkla vardagen. Cauco söker kontinuerligt efter områden där dess lösningar kan användas och där deras mervärde för kunderna också kan påvisas praktiskt. Eftersom det handlar om högteknologiska produkter med många områden som kräver specialkompetens, behöver vi samarbetspartners. Den första säljbara prototypen utvecklas tillsammans med Salo Radiotele och deras kunskap från telefonindustrin. Sarkain Oy ansvarar för programmering och gränssnittsdesign. Gällande fjärrövervakning av vågsensorer samarbetar vi med Vaakamyynti Miinatta Oy. Möjligheter har också undersökts tillsammans med VTT, men dessa har ännu inte lett till kommersiella lösningar.

Företagaren

Jag heter Teemu och kommer från Helsingin Maalaiskunta, numera känt som staden Vanda. Jag föddes i Åbo och bodde även i Nummi-Pusula innan jag flyttade till Vanda vid 7 års ålder. Att växa upp i huvudstadsregionen ”urbaniserade” mig säkert, även om kontakten till landsbygden förblev stark eftersom jag tillbringade stora delar av mina sommarlov med att arbeta på min mammas hemgård. Efter gymnasiet och militärtjänst flyttade jag till Otnäs i Esbo för att studera teknik. Jag tog examen därifrån 1998. Under min yrkeskarriär har jag förädlat trä till hockeyklubbor och utvecklat datorprogram för att underlätta telekommunikation. Tanken bakom mitt företag kombinerar två betydelsefulla delar av mitt förflutna: lantbruk och IT. Hockeyn har jag inte lyckats integrera i detta, men de andra två områdena är desto viktigare. Företagandet har alltid legat mig varmt om hjärtat och har varit ett av mina mål sedan ungdomen. Mina tidigare idéer har inte burit lika långt. Några av dem skrattar jag åt själv, åt andra tillsammans med andra, och många har andra redan hunnit förverkliga. Med fjärrövervakningen av spannmålstorkar tror jag verkligen att jag kan erbjuda ett tydligt mervärde för kunderna, något som både underlättar en hektisk skördeperiod och förbättrar lönsamheten genom att tydliggöra den faktiska oljeanvändningen per torkningsomgång.
viljan kuivauksen hinta 2024 ja optimointi

Vill du spara upp till 2000€?

Besparingar görs vid varje torkning och med alla typer av torkar. Behovet av reglering uppstår särskilt i slutskedet av torkningen, då djupare liggande kemisk och fysikalisk-kemisk fukt ska avlägsnas från kärnan. Dessa fuktkomponenter måste tas bort även under år då den ursprungliga fukthalten är exceptionellt låg. Den kemiska och fysikalisk-kemiska fuktens mängd i spannmålen varierar mindre än startfuktigheten, och grovt uppskattat behöver lika mycket avlägsnas oavsett varierande förhållanden.